Okul

Çarşamba’yı Sel Aldı Türküsünün Hikayesi

Gözlerinizin yaşınızı tutamayacağınız bir aşk hikayesi şahit olacaksınız. Samsun’un Çarşamba ilçesinde geçen bu hikaye bir çok farklı şekilde anlatılmaktadır. Çarşamba’da geçen aşk hikayesi türkülere dahi konu olmuş günümüzde söylenirmiş. Ahmet ve Melek isimli gençlerin yürekleri dağlayan aşklarıdır.

Abdal Deresi yakınlarında yaşayan Ahmet ile Melek isimli genç yaşarmış. Birbirleri ile tanışır aşık olurlar. Askerlik çağına gelen Ahmet vatani görevini yapmaya gitmende önce nişanlanmak ister. Birlikte gidip isterler ve nişanlanırlar.

Ahmet asker yolunu tutar, Melek ise yolunu gözler. Köyün yakınlarında Mehmet Ali adındaki Ağaoğlu yaşarmış. Melek’e göz koyar ve onu zorla dağa kaldırır. Haberi alan Ahmet ise askerden firar eder ağanın oğlunun peşine koşar. Canik dağlarına kendisini vurur onları arar.

Her mevsimin yağışlı geçtiği Karadeniz’in Çarşamba’sı o dönemin yoğun yağmurunu alır. Abdal deresi, Yeşilırmak taşar. Çarşamba sular altında kalır. Köylüler telaşlanır oradan uzaklaşır. Sular çekilmeye başlandığında. Abdal deresinde iki kişiyi görürler. Bunlar el ele tutulmuş Ahmet ve Melek’in cansız bedenleridir. Kaderin ayırdığı iki genci ölüm buluşturmuştur. Arkalarından ağıtlar yakılır türküler söylenerek “çarşambayı sel aldı” türküsü ortaya çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu