Okul

Dünya Durdukça Durur Deyiminin Anlamı

Yoğun duygu ve düşüncelerin ifade edilmesinde insanlar benzetme yaparlar. Bunlardan biri o ruh halinin sürekliliğini yansıtmak amaçlı kullanılan “dünya durdukça durur” olmaktadır. Devamlılığı istendiği gibi o hallerinden memnun olmalarıdır. Zaman kavramının insanlar için sorun olmaktan çıktığı zaman hayata bakış açılarını en güzel şekilde yansıtacak olmalarıdır.

Kalıplaşmış ifadeler insanların duygularının sürekliliklerini yansıtır. Onlardan biri dünya durdukça yaşamında devam edeceğidir. Hiç eskimeye ve kıyamete kadar devam edecek anlamına getirilir. Dünya durdukça durur ifadesinde kişi ve nesnelere yorumlanır.

Hayatlarını sıkı sıkıya bağlı olan kuvvetli sağlıklı insanlar için dünya durdukça durur denir. Çünkü güçleri vardır ki zaman aksa dahi onların hayatını değiştirmeyecek kadar zayıf kalmasıdır. Hayatlarını bir şekilde yola koyarak yaşamlarını devam ettirebilirler. Nesnelerin sağlamlık ve esnemez yapıları onları geliştirmektedir.

Sonsuzluk ifadesi olarakta kullanılabilir. Dünya durdukça siz seveceğim sözünde zamanın bolluğu vurgulanır. Bir insan ömrü evrene göre oldukça azdır. Kısa olan zamanın bol olmasıyla insanlar sevgilerini başkaları ile paylaşabileceğini söyleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu