Okul

Çayı Kim Buldu? Nasıl Bulundu

Sabahların vazgeçemediğimiz içeceği olan çay her türlü yiyeceğin yanında severek tüketilebilmektedir. Tadı ile olduğu gibi sevmeyen kimse olmamaktadır. Lezzeti ve çeşitleri ile her damağa uygun çay bulunabilir. Güzel sohbetlerin yanı sıra insanların içini ısıtan bir tat olmaktadır. Tarihte çayın keşfi çok öncelere dayanmaktadır. Çay ve çeşitleri uzak doğudan geldiği bilinmesinden dolayı tüketimde ilk olarak oralarda yapılmaktadır.

Japonlar “cha”, Ruslar “chay”, Araplar “shaye”, Çinliler ise “ça” dediklerinden dolayı bizde de çay denmiştir. Her zaman severek tükettiğimiz çayın hikayesi ilk olarak Çinlilerden geldiği düşünülmektedir. Biraz araştırma yapınca çayın tarihçesine ulaşılabilir oluyor.

Çay ilk defa M.Ö. 2737 yıllarında Çin İmparatoru Shen Nung tarafından bulundu. İnsanlara yaygınlaşması ise imparatorun tüketimi sonucunda olmuştur.

Çayın Hikayesi
İmparator Shen Nung, saray önünde büyük kapta su kaynatırken içine ot düşer. Su kaynar ve renk değişerek çaya dönüşür. Suyunu içer ve lezzetine doyamaz. Bunun üzerine düşen bitkiden bulunmasını ister ve araştırma başlar. İmparator tarafından çay susuzluğu bastıran, harareti alan, uykusuzluğa iyi geldiği söylenmiştir. İlk zamanlar çay içilmeye başladığı zaman zengin kısımların içeceği içecek olmuştur. Zamanla yetiştiriciliği yapılarak yaygınlaşmasıyla dünyaya yayılmıştır. Çay lezzetli içecek olarak dünyanın dört bir yanında severek tüketilen içecek haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu