Okul

Çayın Türkiye Ekonomisine Katkıları

Çay başta Karadeniz bölgesi olmak üzere ülkenin kalkınmasında önemli yere sahiptir. Tarımsal olarak uzun yıllar sonra bölgede yaygınlaşmasıdır.

Çay tarımının dünya üzerinde en verimli topraklarından biri Türkiye’dir. Ülkemizde çay üretimi uzun yıllar boyunca yapılmasına rağmen oldukça verim alınabilmektedir. Çay üreticilerinin ekonomik olarak Avrupa, Asya pazarlarında yer edinebileceğidir. Çay tarımının yapılması istihdamı arttırdığı gibi iş oranlarını düşürdüğü görülmektedir. Hasat zamanında işçi ihtiyacı bulunarak yeni iş imkanları bulunmaktadır. Geçici bir süreliğine çay tarımı sayesinde insanlar evlerine ekmek götürebilir olurlar. Çay üretiminin yapılması yıl boyunca ülkemize 3 milyar dolardan fazla gelir getirmektedir. Hızla yaygınlaşan ve yükselişte olan çay üretimi gelecek yıllarda 5 milyar dolar civarında gelir getireceği düşünülmektedir.

Bölge insanının kalkınması ve ülke ekonomisinin önemli gelir kaynaklarından görülmektedir. Yıl boyunca yağış alan verimli topraklardan oluşmaktadır. İnsan yaşamının devamlı ve sürekliliğinin sağlanmış olması gelecek yıllarda daha çok verim alınması beklenmektedir. İş istihdamı, ihracatın yapılması, yeni sanayileşme alanlarının kurularak çeşitli noktalarda yardım ulaştırmaktadır. Çayın dağıtımı ve ihracat edilmesi için ülkemizde çeşitli kurumlar kurularak çay alımı yapılmaktadır. Bunlardan birisi de ÇAYKUR fabrikası olarak bölge insanının çayını doğrudan satabileceği yerlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu