Okul

ÇEKÜL Nedir Çalışma Alanları

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve tanıtma Vakfı) 1975 yılında sahip olduğumuz kültürel değerlerin korunarak gelecek nesillere taşınmasına görev almaktadır. İlk çalışması Safranbolu’da koruma-yaşatma çalışmaları doğrultusunda kentin UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesinde katkıları olmuştur. Dünya genelinde “ortak miras” kabul edilen değerlerin korunarak çeşitli çalışmalarda bulunup tanıtılmasında görev alırlar.

Ülkemizin doğal ve kültüre miraslarının korunmasında 1990 yılında vakıf statüsüne ulaşarak çalışmalar yürütmüştür. Sivil toplum kuruluşları sonucunda ülkemizin sahip olduğu doğal ve kültürel mirasların korunmasında görev alır.

Koruma-değerlendirme-yaşatma-tanıtma amaçlı olarak projelerini hayata geçirmektedir. Kamu-yerel-sivil şekilde tanıtımının yapılarak değerlenmesini sağlamaktadır. Çeşitli şekillerle katkı da bulunarak doğal miraslarımızın korunmasını sağlar. Çalışmaları Bursa, Kütahya, Milas, Muğla, Amasya, Kastamonu gibi bir çok ülkede farklı şekilde kentsel çalışmaları devam edilmektedir.

Kültürel değerlerin korunmasını sağlamak
Kültürel ve doğal değerlerin dünya miras listesine girmesi için çalışmalar yapmak
Ortak mirasların dünyada tanıtımın yapılması için çalışmalar yürütmek
İnsanlara çeşitli konularda bilgiler aktarmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu