Okul

Cengizhan Kimdir

Cengizhan, büyük komutanlardan biri olarak tarihe yön vermiştir. Gerçek adı Temuçin, Moğolca adı Tengiz denilmektedir. Moğol bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Tarihte önemli gelişmelere imza atan askeri ve siyasetçidir. Moğol kabileleri tek bir çatı altında toplayarak Moğol İmparatorluğunu kurmuştur. Kendisinin doğumu hakkında tarihi belgelerde yeterince bilgi yoktur, 1162 yılında doğduğu biliniyor. Kaynaklara göre Kiyat kabilesinin üyesi olduğu, İsmini Temuçin koyulması babası tarafından doğduğu zaman Temuçin Uge isimli lideri yakalaması olmuştur. Cengizhan, Moğol devletinin son hükümdarıdır.

Cengizhan’ın tarihteki önemi

Dünya tarihinde acımasız ve başarılı liderlerden olarak bir çok fetihte bulunmuştur. Moğolistan’ın en ihtişamlı parlak dönemini Cengizhan döneminde yaşamıştır. Moğol uluslararası kimliğe bürünmeye başlamıştır. Askeri dehası sayesinde hiç durmadan savaş, fetih çalışmaları devam etti. Sınırları tarihlerinde hiç olmadığı kadar genişledi. İmparatorluğun sınırları Moğolistan, Çin, Rusya, Kore, Ukrayna, Ermenistan, İran, Azerbaycan, Irak, Gürcistan, Kazakistan, Türkiye, Özbekistan, Polonya, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Macaristan, Afganistan, Kuveyt, Türkmenistan ve Moldova’nın hepsini kapsayacak kadar genişledi. Kuzey Çin’de yer alan Jin Hanedanlığını ve Batı Xia Hanedanlığına kadar uzanmıştır. Sınırlarını genişleterek hükmederek başarısını gösterdi. Kurulan imparatorlukta ordu dünya üzerinde en başarılı ordulardan biri olmuştur. Böylelikle ordunun başkomutanı olarak tarihe adını yazmıştır. Cengizhan, özellikle hakimiyet döneminde aristokrasi sistemine önem vermiştir. Yönetim birimlerinde yer alan kişiler üstün zekalılardan seçilerek imparatorluğu daha üst noktalara taşıması sağlanmıştır.

İpek ticaret yolunun yeniden inşası, Avrupa, Çin ve Orta Doğu arasında yapılan ticaretin daha sık yaşanmasını sağlamıştır.

Öğretmenler ve doktorlar Cengizhan sayesinde vergiden muaf tutulmuştur.

Pusula ve abaküs gibi önemli icatların dünya genelinde yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Büyük bir posta teşkilatının başlangıcı sağlanmıştır.

Azınlıklara çeşitli haklar verilerek istedikleri dinlere mensup olmalarına izin verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu