Okul

Enlem ve Boylam Nedir? Yerel Saat Nasıl Hesaplanır?

Ekvatora olan uzaklığın merkezdeki açı cinsinden değerine enlem adı verilmektedir. Enlemlerin önemli etkileri arasında Dünya’nın dönüş hızını etkilemesi vardır. Aynı zamanda atmosfer yapısındaki kalınlık da enlem sayesinde belirlenmektedir.  Diğer yandan toprağın yapısı, bitki örtüsü ve tarından elde edilecek verimlilik gibi konularda enleme göre farklılık göstermektedir.

Boylam ise; başlangıç meridyenine uzaklığın acı cinsinden hesaplanmasıdır. Boylam, enlem kadar etkileri olmayan ve sadece zaman kavramını etkileyen bir durumdur. Bu noktada yerel saatler arasındaki farklar, boylamların farklı noktalarda bulunmasından kaynaklanmaktadır. Yerel saatleri aynı olan yerlerin boylam noktaları da aynı yerdedir.

Yerel Saat Nasıl Hesaplanır?

Bir yerde Güneş’in gökyüzündeki konumuna bakarak hesaplanan zaman dilimine yerel saat adı verilir. Güneş’in Doğu’dan doğup batıdan batmasından dolayı, Doğu’da yerel saat ileridedir. Buna bağlı olarak iki farklı noktanın Güneş doğuş ve batış zamanını tespit etmek için, aradaki zaman farkını bulmak gerekir.

Yerel saatin hesaplanmasında ilk olarak meridyen farkı baz alınır. Meridyen farkı hesaplanırken de meridyenin başlangıç boylamına olan yönü hesaplanır. İki meridyen arasındaki zaman farkı 4 dakika olarak belirlenir ve elde edilen meridyen farkı da 4 ile çarpılarak aradaki fark bulunur. Bu hesaplamaya göre, doğudaki bir ilin yerel saati her zaman ilerdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu