Okul

Cerrah Olmak İçin Gerekenler

Günümüzün en popüler tıp mesleklerinden biri cerrahlıktır. Uzun bir eğitim öğretim yılının ardından mezun olarak o unvana sahip olmak saygı kazandırdığı gibi güzel gelecek sunar.

Cerrahlık mesleği için hangi liseye gittiğinizin bir önemi olmamaktadır. Üniversite hayatınızda tıp fakültesini kazanmanız gerekir. Tıp fakültesini kazanırken mf 3 puanınızın yüksek olması gerekir. Tıp fakülteleri öğrenci alımlarında bunlara dikkat ederek hareket ediyorlar.

Doktorluktan sonra spesifik beyin cerrahi olma düşünceniz varsa eğer 6 sene tıp fakültesinde eğitim görmeniz gerekir. Bazı alanlarda fakülte eğitimi 7 yıla kadar çıkabilmektedir. Mezuniyetinizden sonra tus sınavına katılarak tercihlerinizi yapabilirsiniz. Sınavı kazanmanızla beraber kardiyoloji, patoloji uzmanı gibi doktor olmanıza imkan tanır.

Kanuna göre mezun olan kişiler, uzmanlığını tamamlayan ya da yan dal uzmanlığını tamamlayan tabipler sağlık bakanlığının atadığı yere göre 300 ila 600 gün arasında zorunlu görev yapması gerekir.

Tıp fakültesinden mezun olan kişilerin diplomaları 15 gün içinde sağlık bakanlığına gönderilir. İki ay içinde bakanlık tarafından tabiplerin ataması yapılmalıdır. Devlet hizmet yükümlülüğünü tamamladıktan sonra ancak diplomalarını eline alarak hizmetine başlayabilir.

Her yıl Nisan ve Eylül aylarında Tıpta Uzmanlı Sınavı (TUS) dahil olarak uzmanlık dallarından birini seçerek asistanlık eğitiminden sonra uzman doktor olarak çalışabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu