Okul

Türkiye Cumhuriyetinin Laik Bir Devlet Olduğunu Kanıtlayan Uygulamalara Örnekler

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman laikliği elden bırakmadan yönetime devam eden ülkedir. Devletin işlerinde ve vatandaşların işlemlerinde dini usuller esas alınmadan yerine getirilmesi laiklik göstergesidir. Devlet işleri din işlerinden ayrılarak birbirlerine karıştırılmadan yerine getirilmiştir. Laik bir devlet esasları üzerine hareket etmiştir.

Devlet yönetimi din üzerine kurulmamış olması, dinin ve vicdanın ayrı tutulması gerektiğini göstermiştir. Halkın özgür şekilde kendi din, mezhep ve ideolojik inançlara sahip olabileceği görülmüştür. Devlet bütün vatandaşlarına eşit şekilde yaklaşarak muamele göstermiştir. Cumhuriyetin laik bir devlet olduğunu göstermesi herkese açık bir ülke olduğunu gösterdiğidir. Laik bir devlet dini inançlardan uzak şekilde yönetilir, şeriat kuralları kalkarak bağımsız mahkemelerin verdiği kararlar doğrultusunda yönetimde etkin olmaktadır.

Cumhuriyetin laik bir yönetim şekline sahip olması o ülkenin refahı, geleceğini daha aydınlık tutar. İnsanların din, mezhep, inanç ayrılıklarına düşerek birbirleri iel sorun yaşamasının da önüne geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu