Okul

Çeşitli Doğa Olaylarının Sebep Olduğu Yıkıma Ne Denir

Doğada kendiliğinden oluşan ve engellenmesi neredeyse imkansız olan doğa olaylarına doğal afetler denir. Bir çok türde gerçekleşerek yıkıcı etkisi vardır. Can ve mal kaybına sebep olduğu gibi canlı türlerinin yaşamlarını da tehdit etmektedir. Doğal afetler kontrol edilemediği gibi doğanın zarar görmesiyle etkisini ve sıklığını arttırmaktadır. Balta girmemiş ormanlar ve bölgelere baktığımızda doğal afetlerin görülme sıklığı çok daha azdır. Şehirleşme ve ormanlık alanların yok olduğu yerlerde doğal afetler çok daha fazla görülür.

Doğal afetler; deprem, sel, erozyon, heyelan, çığ, kasırga, kuraklık, yansın ve tsunamidir. Doğal afetler şiddetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Doğal afetlerin yaşanması can ve mal kaybına sebep olabilir. Bilinçlenerek doğal afetlere karşı insanlar çeşitli tedbirler alarak olası zayiatı en aza indirebilirler.

Doğada meydana gelen bu olaylar kendiliğinden oluşmaktadır. Olası alınacak tedbirler sayesinde insanlar yaşama tutunabilir. Yıkıcı etkisi bazen çok yüksek olan doğal afetler binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu