Okul

Çevre Kirliliği Canlıları Nasıl Etkiler

Çevremizde oluşacak kirlilik sadece doğayı etkilemediği gibi insanlar üzerinde büyük etkisi olmaktadır. Yaşamımızı sürdürebilmek için temel ihtiyaçlarımız olan su, toprak ve hava’nın kirlenmesine dahi sebep olmaktadır. Kirlilik arttıkça doğal kaynaklarımızı dahi kullanamaz hale geliriz.

Hava kirliliğine sebep olan fabrikalar, gazlar ve yakıtlar canlılar üzerinde solunum yolu hastalıklarına sebep olabilirler.

Su kirliliğinin olması durumunda içme suyunun kirlenmesi sebep olarak yaşantımızı zorlaştırır. Suyun kirliliği tarımsal alanda büyük etki ederek meyve ve sebzelerin zehirlenmesine sebep olabilir. Su canlılarını ölümüne sebep olabilir.

Toprak kirliliği olması durumunda meyve ve sebzelerin insanları zehirleyebilir. Kirlenen topraklarda yetiştiricilik yapılmaz ve yeterince verim alınamamaktadır.

Sosyal yaşantımızı etkilediği gibi sahip olduğumuz tarihi güzelliklere zarar vermektedir. Sokaklarda pislik içerisinde olması salgın hastalıklara sebep olabilir. Kirlilik olan yerlerde hoş olmayan kokular yayılır ve yaşam kalitesini oldukça düşürecektir. Denizlerin kirlenmesi aynı zamanda turizm olarak ülkemizi etkileyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu