Okul

Çevre Sorunlarının Neden Olduğu Hastalıklar

Çevresel olarak oluşan kirlilik insan sağlığını olumsuz etkiler. Her yıl çevre kirliliğinden dolayı insanlar hayatlarını kaybediyor. Stres, sağlıksız çevre koşulları ve trafikte beklemek sağlık sorunlarına sebep oluyor. Çevre koşullarından kaynaklı olarak insanların hayatlarını kaybetmeleri, yapılan araştırmalarla gün yüzüne çıkıyor. Az gelişmiş ülkelerde çevresel sorunlardan kaynaklı sağlık sorunlarından dolayı ölüm sayısı çok daha fazla. Kirli hava, temiz olmayan çevre, beslenme sorunları yaratıyor.

Çevre kirliliği tüm canlıların yaşamını olumsuz yönde etkiler. Kalıcı olan kirlilik doğaya zarar vererek düzeltilmesi çok zor olanlardır. Geçici olan kirlilik hayvan pislikleri biyolojik olarak bir süre doğada kalarak yok olur. Geçici kirlilikte insan payı çok düşüktür. Ancak kalıcı kirlilikte insanlardan kaynaklı sorunlardan ortaya çıkar. Binlerce yıl boyunca kirlilik devam eder deterjan, radyasyon ve tarım ilaçları kalıcı kirliliğine sebep olur.

Hava kirlilik akciğer ve solunum yolu hastalıklarına sebep olmaktadır. Su ve toprak kirliliği yediğimiz içtiğimiz gıdalara etki eder. Vücudumuz tarafından her organa iletilerek ciddi sağlık sorunlarına da sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu