Okul

Çevrede Güven Duygusunu Arttıran Davranışlar

Bireyler topluluğu oluşturun hayatımızın devam ettirmesindeki önemli rolleri üstlenir. İnsanların toplum içinde kendilerini güvende hissetmeleri için diğer insanlarla olan ilişkilerinde sevgi, saygı ve güven kavramlarını ön planda tutarlar. Çevresi ile etkili şekilde iletişimde olan insanlar dışarıdan gelecek olan tehlikelere karşı kendilerini güvende hissederler. Kendilerini koruyacak insanların olduğunu bilmek toplum içinde huzur yaratır. Sosyal olarak insanların kendi arasında iletişim önem kazanarak güven duygusunu yaratmaktadır.

Güven duygusunu yaratmak için çevremizdeki insanlara karşı dürüst ve doğru davranışlar sergilememiz gerekir. İnsanlara karşı saygılı davranmak onlarında bize saygı göstererek çevremizde güven duygusunu yaratmamıza olanak sağlar. Yalan söyleyen yanlış işler yapan kişiye kimse güvenmez olan güven duyguları da sarsılacaktır. Yapmış olduğumuz ufak davranışlar dahi hayatımızı olumsuz şekilde etkileyebilir.

Yardımseverlik, verdiğimiz sözü tutmak, sorumluluk, ölçümü davranışlar, boş konuşmama, başarılı olma gibi özelliklere sahip olmak toplumun bize karşı olan güvenini gösterecektir. İnsanların bize güvenmesini istiyorsak dikkatli olup iletişimimizi kurarak aramızda sağlam bağlar oluşturmamız gerekir. Toplum içindeki her davranışımıza dikkat ederek hatalardan kendimize ders çıkarmasını bilmeliyiz. İnsanların hoşgörülerini fırsat olarak bilmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu