Okul

Nezaket ve Görgü Kurallarına Örnekler

Toplum içinde insanların huzurlu şekilde yaşaması için belli başlı kurallar koyulup bunlara görgü kuralları denmiştir. Nezaket kuralları ise insanların birbirlerine davranış biçimlerinden alınmıştır. Toplumu düzenleyen kurallara uyumadığı zaman anlaşmazlıklar, sorunlar ortaya çıkarak insanların yaşamlarını olumsuz şekilde etkiler. Birbirlerine asla tahammül edemediği gibi toplumun huzuru, refahı bütünü ile bozulma gösterir.

İnsanların yaptıklarına karşı iyimser davranmak hoşgörülü olmayı gösterip nezaket kurallarının başında gösterilir. Toplumda yaşayan her insan eşit olup birbirlerine bu konularda saygı göstermeleri gereklidir. Eleştiri yaparak birbirlerinin davranışlarını yorumlamak onların kuralları benimsemelerine yardımcı olurlar. Ancak eleştiri yapan kişiler ölçülü ve zamanında yaparak insanları toplumsal değerlerini küçültmemelidir.

Kurallar ölçülü olup uygun davranışlar sergileyerek nezaket ve görgü kurallarını yerine getirmelidir. Kılık kıyafet başta olmak üzere yerine uygun şekilde giyim kuşamımıza dikkat etmeliyiz.

Toplumda karşılaşabileceğimiz sorunların aşılmasında insanların yeterli uzunlukta olup bunları tanımaları gereklidir. Karşımızdakini dinlemeliyiz, anlamalıyız ve yardımcı olmalıyız. Konuşma yapan birisini dinlemeli sözü bitmeden asla sözünü kesmemeliyiz. Söz hakkı bize geçtiği zaman düşüncelerimizi aktarmamız nezaket aynı zamanda görgü kurallarına örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu