Okul

Çevremizde Bizi Rahatsız Eden Sesler

Çevremizde bir çok ses kaynağı bulunmaktadır. Bu sesler şehirleşmeden ötürü ses kirliliğine sebep olarak insanları rahatsız edecek düzeyde olabiliyor. Şehirleşme ve sanayileşme artmasıyla birlikte çevremizdeki seslerde artmış olur, insanlar fazla seslere maruz kalmasıyla işitme sorunları yaşamaktadır.

En başta trafikten kaynaklı olan sesler insanları rahatsız eder. Araba sesleri, egzozlar, korna sesleri rahatsız edici düzeydedir. Cadde üzerinde yaşayan biri için sesler daha çok işitilerek rahatsız edici düzeyde olur. Trafik sorunun yaşanması, çalınan kornaların insan hayatına olumsuz etki yaratarak dikkat dağınıklığına sebep olmaktadır. Araç sesleri birbirlerine girerek inanılmaz derece de rahatsız edici olmaktadır.

Sanayileşmeye yakın noktalarda kurulması makine gürültüleri, üretimden gelen sesler rahatsız edicidir. Devamlı geceli gündüzlü çalışan makineler sosyal yaşamı olumsuz etkiler. Aşırı yüksek sesli makine sesleri şehirleşmenin yapısını bozmaktadır.

Çevremizde insanların yüksek sesle televizyon seyretmeleri, müzik dinlemeleri ev ortamında çeşitli sesler çıkarmaları bireyleri rahatsız eder. Uyuma ihtiyacı olan insanların sağlıklarını olumsuz olarak etkiler. Çevremizden gelen seslerde sağlık sorunlarına neden olur. Çevremizde her an her dakika yapılan bakımlar aşırı yüksek seslere ulaşarak sağlığı tehdit eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu