Okul

Çiçek Dalında Güzeldir Atasözünün Anlamı

İnsan her zaman kendi yerinde huzurlu ve mutlu hisseder. Uzakta olduğu zaman aynı duyguları yaşamayarak bir an önce ait olduğu yere dönmek ister. Mutlu olduğu yerin kendi toprağı, tanıdığı insanların yanıdır. İnsanlar her zaman alıştıkları ve yaşamının büyük kısmını birlikte geçirdiği yerleri kabul ederler.

Herkesin olduğu yerde mutlu hissettiği gibi çiçeğinde dalında güzel olduğuna benzetilmiştir. Kopartılan çiçek zaman içinde solarak eski güzelliğini kaybeder. İnsanların sevdiği işi yapması, sevdiği ortamda bulunması, çalışması ona motivasyon olarak geri döner. Mesleğinin ustası olarak kendi işini yapması kadar güzeli yoktur. Kendisini kaybetmesi sonucunda elinde olanları da kaybederek yalnız kalır. Çiçeği dalından kopartarak başka yerde tutmanız kendisine zarar vermektedir. İnsanı mutlu olduğu ortamdan ayırdığınız zaman mutsuz olarak yapacaklarını da doğru şekilde yapamaz.

İnsan kendisini olduğu yerde başkalarıyla birlikte mutlu hissetmektedir. Olduğu yerden alarak başak yere götürmeniz sahip olduğunu kaybetmesine neden olur. Herkes mutlu olduğu yerde huzurlu ve rahat hissederler. Başka yere götürülmemeli olduğu yerde kalmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu