Okul

Çiftlik Doğal mıdır Beşeri midir?

Çiftliklerin doğal ya da beşeri olduğu tartışılır. Çiftlikler insanların tarım ve hayvancılık yaptıkları alanlardır. Çiftlikler doğal ortamda bulunur burada bitki ve hayvanlar doğal olarak yaşarlar, insanların müdahalesi sonucunda yetiştirilmeleri ise beşeri faktördür.

Çiftliklerde makineler, suni yemler, sulama sistemi gibi insanların müdahalesiyle oluşan beşeri ortam bulunur. Doğal ortam korunarak yetiştirilme çabasına girilse dahi beşeri ortamın etkileri devamlı bulunur. Yapılan bu işlemler tamamen beşeri ortamı işaret eder.

Çiftliklerde doğal ortam insanların kontrolü sonucunda değişir. Çevrili alan içinde canlı türleri doğal şekilde yaşamlarına devam eder. Çiftlikler tarım alanlarının sanayi bölgesine çevrilmesi sonucunda değişmektedir. Tarımın endüstrileşmesi doğallıktan uzaktır. Çiftlikler beşeri sayılır. Nihayetinde insanların bir çok müdahalesi olmaktadır. Sanayi ortamlarında yapılan çiftlikler insan müdahalesi sonucunda oluşturularak kontrolünde gerçekleşir. Doğal olması için belli bir alanın kapatılarak hayvanların doğal yaşamında faydalanılması gerekebilir.

Doğal ortam: İnsan eli değmemiş topraklarda doğal hayvansal ve bitkisel yaşamın olmasıdır.

Beşeri ortam: İnsan eli değerek yapılmış olan ortamlardır. Örneğin şehirler, kentler beşeri ortam sayılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu