Okul

Çimpe Kalesinin Alınmasının Türk Tarihi Açısından Önemi

Osmanlı Devleti, Bursa toprakları üzerinde güçlenerek sınırlarını genişletmeye devam ediyordu. Doğudan gelen Türk akınları sayesinde sınırlarını genişleterek Bizans üzerine seferler düzenlemekteydi. Gücüne güç katan Osmanlı Devleti batıya doğru ilerlemeye devam etmiştir. Osmanlı için kritik öneme sahip olan Çimpe Kalesinin alınması denizcilik alanında da ilerilik sağlamıştır.

Karesioğullarıyla yapılan anlaşmalar sonucunda güçlerini arttırmıştır. Karesilerin donanmaları sayesinde Rumeli üzerine sefer düzenlenmiş ve Çimpe kalesi alınmıştır. Kale Avrupa toprakları üzerinde ilk üs sayılmaktaydı. Osmanlı devleti askerlerini kale içinde tutarak İstanbul ve Balkanları kontrolü altına almıştır.

Bazı tarihçilere göre Orhan Bey’in oğlu Süleyman Paşa’nın Edirne’yi kuşatan Bulgar ve Sırp kuvvetlerini bozguna uğratması sonucunda hediye edilmiş olmasıdır. Bu kaynağın belirli kaynaklara göre değişiklik gösterdiği ortadadır. Rumeli yakasında ilk kale olma özelliğini de taşımaktadır. Rumeli topraklarında üs olarak görülen Çimpe Kalesi ilerleyen zamanlarda Süleyman Paşa tarafından Gelibolu Kalesinin fethi ile Osmanlı Rumeli’y çıkmamak üzere yerleşmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu