Okul

Danişmentlilerin Medrese Açmaları Hangi Alanda Gelişmeye Önem Verdiklerini Göstermektedir

Anadolu’nun kapıları 1071 yılında Malazgirt savaşının Türklere açılmıştır. İnsanlar Anadolu topraklarına akınlar düzenlemiş, fethedilen topraklara göç eden Türk aileleri yerleştirilmiştir. Burada kurulan beyliklerden biri Danişmentliler olmuştur, diğerlerinden farklı olarak bölgede medrese inşaları gerçekleştirerek gelişmesinde önemli adımlar atmıştır. Medrese açmaları toplumun gelişmelerinde önemli ilerlemeler sağlamıştır. Alim insanların yetiştirilmesine yönelik ilk adımlar Danişmentliler tarafından atılmıştır. Yapılan medreseler en büyük kanıtı olmuştur.

O dönem eğitim pek yaygın değildi, Danişmentliler eğitime verdiği önemli medreseler inşa ederek göstermiştir. Önemli ilim insanları yetiştirilen kurumlar olmuşlardır. Bilim, teknoloji, tıp alanında gelişmeler bu sayede daha ileri noktaya ulaşmıştır. İnsanların eğitim almaları için imkanlara ulaşmasında etkili olmuştur.

Hakim oldukları yerlerden Tokat’ın Niksar ilçesine Yağıbasan Medresesi, Kayseri Ulu Cami, Niksar Ulu Cami Danişmentliler döneminde inşa edilerek günümüze kadar ulaşmıştır. O dönemlerden bize kalan en önemli eserleri simgelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu