Sorular Cevaplar

Çin Malı Ürünlerin Zararları

Piyasada bulunan ürünlerin Made in P.R.C yazısının bulunması fiyat bakımından diğerlerine göre daha uygun oluyor. P.R.C olarak belirtilen ürünlerin üretim yerleri Çin olduğunun göstergesidir. Günümüzde kendi kendini ve dünyayı sömürgen ülkelerden birisi Çin olmaktadır. Yaşamın ve çalışmanın ucuz olduğu, sahip oldukları ham maddenin de kalitesiz olduğu ülke olması dünya şirketlerini cezp ediyor.

Üretimlerini yurtdışında gelişmiş ülkelerde kaliteli malzeme ile yapmaları maliyetlerin artmasına işaret etmektedir. Bunların önüne geçebilmek için ucuz ve maliyetsiz ülkelere giderek üretimleri gerçekleştirirler. Kar paylarını yüksekte tutmak için üretilen ürünler yeterince kaliteli olmamaktadır. İşçiliğin ucuz olduğu ülkede daha çok üretim sağlamak adına malzemenin kalitesiz olarak kullanılması bizlere zarar olarak geri dönmektedir.

Çin mallarının zararları: Ülkemize giriş yapan Çin malları kalite bakımından oldukça düşük oluyor. Hastalıklara yol açtığı gibi insan sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir. Çin’den getirtilen ucuz lensler cazip gelmesine rağmen insanları kör ettiği açıklandı. Pazar payında gelişme ve yükseliş sağlamak adına Çin’de üretim yapıldığı sürece insanları doğrudan etkilemektedir.

Çin’den ithal edilen ürünlerin başında sağlık ürünleri, telefonlar, bilgisayar, teknolojik aletler, ayakkabılar gelmektedir. Kanser, alerji, radyasyon ve beyne zarar veren maddelerden olduğundan çok daha dikkat edilmelidir. Alacağınız ürünlerde Made in P.R.C bulunmamasıan dikkat ederek daha kaliteli ve zararsız olanları alabilirsiniz. Çin ürünleri maliyeti düşük olabilir ama kalitesiz olması kısa zamanda fazlasıyla maddi ve sağlık olarak kaybınızı gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu