Okul

Atatürk’ün Eğitim Politikaları Nelerdir

Atatürk eğitim alanında çalışmalarında akıla ve bilime önem vererek ilerlemeler kaydetmiştir. Ülkenin geleceğini savaşlar dışında eğitimin belirleyeceğini görerek batılı ülkeleri örnek almıştır. Milli mücadele dönemlerinde dahi Atatürk için eğitim alanında destek önemli görülmüştür. Tarihte eğitim alanında politikalarını gösteren 15 Temmuz 1921’de yaptığı Maarif Kongresi dahilinde olmuştur.

Milli gelişmeleri kongrede masaya yatırarak kültürün gelişmesini sağlayacak adımların atılması sağladı. Atatürk’ün eğitim alanında ülkemizde gerekli olan gereksinimlerin karşılanması gerekmektedir. Ulusun eğitim alanında çalışmalar sağlanarak ilerlenmiştir. Eğitime ve öğretmenime önem vererek ulusal olarak yaygınlaşması sağlamıştır. Milli eğitimin zorunluluğunu sağlayarak eski devrin harflerinden daha çok batıya uyum sağlamak olmuştur. Atatürk’ün yaşamı boyunca eğitim alanında genel bilgi sağlanması mesleki özelliklerin aktarılmasını hedeflemiştir. İnsanların yetişmesi ve sahip oldukları güç bilgi ve bilime dayalı olarak hareket etmiştir.

Eğitimdeki değişiklikleri desteklemek için çalışmalarını ulusal eğitime getirerek, eğitim seferberliğinin başlamasını sağlayarak eğitime karşı politikasını göstermiştir. Eğitim alanlarında yaptığı yenilikler sayesinde kolay ve anlaşılabilir şekilde olmasını sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu