Okul

Çocuğun Gelişiminde Ailenin Önemi

Aile çocuğun gelişiminde etkili rol üstlenir. Çevresini tanımasında ailesinin yardımları ve rehberliğini alarak ona yol gösterirler. Ailemiz tarafından bize gösterilen yol sayesinde gelişim sağlayabiliriz. En başta aile büyükleri örnek alındığından dolayı onların her hareketi göz önünde bulundurulur. Bilinçli ve eğitimli ebeveynler sonucunda çocuklarında kendisine örnek alacakları kişilerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Çocuğun önemsenmesinin kendisine özgüven kazanması sayesinde gelişiminde etkin rol üstlenecektir. İkili olarak kurulan iletişim sayesinde erken yaşam deneyimlerine sahip olarak kendilerini geliştirebilirler. Aile ortamında kurulan bağlar sayesinde çocukla aranızla güven bağları gelişecektir. Duyarlı ailelerde çocuğa karşı hareketler daha ön plana çıkmış olur. Çocuğun istekleri göz önünde bulundurulması gerekiyor. Evde sözünün geçtiği düşüncesi onun kendisine olan inancını arttırıyor.

Aile içinde şiddet varsa çocuğu olumsuz etkileyerek kronik problemlerin yaşanmasına sebep olur. Bilinç altında devamlı sorunlar ön plana çıktığı görülecektir. Çocukların kurduğu ilişkilerde ebeveynler duyarlı davranmalı. Hatalar ceza ile çözüme ulaştırılmadan önce konuşarak hatanın hata olduğunu anlaması gerekir. Çocuk üzerinde güvensizlik yaratmak, kaygılı veya korkuya dayalı aile ilişkilerinden uzak durulması gerekmektedir. Çocuğun gelişiminde aile sorumluluklarını bilerek birinci dereceden gelişiminde rol oynayan bireylerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu