Okul

Geçmişte Yapılan Çiftçilik ve Günümüzde Yapılan Çiftçilik

Günümüzde çiftçilik alanı oldukça geliştiğini görmekteyiz. Gelişen teknoloji sayesinde makineleşme hızlanarak gelişim göstermiştir. Tarımcılık yaparken kullanılan malzemeler artması sonucunda üretimde hızla artmıştır. Dünya nüfusunun artması sonucunda ihtiyaçlar her geçen gün arttığından ağırlıklı bir çalışma yapılmıştır.

Eskiden yapılan çiftçilik; Öküzler, at arabaları, kazıklar, çapanlar kullanarak toprak işlenirdi. Ürünler elle toplanır genelde kullanılan toprak kazma kürek şeklinde olurdu. Sulama sistemleri olmadığından tarım alanlarına değirmenle hayvanlarla su taşınırdı. Yağmur yağmadığı zamanlar ise kuraklık etkili olurdu. Hayvanlardan sağılacak süt olduğu zaman elle sağılır o şekilde depolanırdı. Yeterince sağlıklı olmadığı gibi ede edilen ürünler öyle satışa gönderilirdi. İnsan gücüne çok daha fazla ihtiyaç duyulurdu.

Günümüzde yapılan çiftçilik; Teknolojinin gelişmesi çiftçilik alanında gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Tarımcılıkta traktör başta olmak üzere çeşitli tohum ekle ve hasat toplama makinelerinin de gelişmesini sağlamıştır. Sulama sistemleri sayesinde her alan belli miktarda sulanarak verim alması kolaylaşırdı. Hayvanlarda süt sağınacağı zaman makineler kullanılarak sağlıklı şekilde el değmeden yapılmaya başlandı. Sağlıklı ve uzun ömürlü olması için özel depolama alanlarında saklanmıştır. Makineler sayesidne isnan gücüne olan ihtiyaç azalmıştır.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu