Okul

Çocuk Eğitiminde Anne mi Daha Çok Rol Oynar Yoksa Baba mı

Çocukların eğitiminde aile bireylerini büyük etkisi vardır. Bunları etkileyen unsurlardan birisi anne ve baba rolüdür. İkisi de çocuğun hayatında aktif olarak etki yaratır. Anne gün boyunca evde olacağından dolayı çocuk okuldan geldiği zaman ilk göreceği kişidir. Baba iş’e erken gidip çocukta sonra eve gelmektedir.

Ev içinde idarenin ve sözün kimde olduğuna bağlı olarak anne yada baba denebilir. Çünkü sözü geçen kişi çocuğun üzerinde olan etkisi çok daha fazla olacaktır. Anne ve baba üzerinde eğitime verdiği önem başta olmak üzere değişkenlik gözükebilir. Toplumda aileler arasında annede babada baskın olabilir. İki ebeveyni birbirlerinden ayrı tutamayacağımızdan dolayı anne adayı çok daha aktif şekilde kendisini gösterecektir.

Annenin evdeki rolü daha fazla olmasından dolayı eğitim konusunda anne çocuk üzerinde çok daha fazla rol oynayacaktır. Genelde evin yönetimi anneden sorumlu olduğundan çocuğu yönlendirme kendisine kalmaktadır. Çocuk dünyaya yabancı olup eğitim sürecinde kendisinin yönlendirilmesini isteyecektir. Sığınak, güvenli bir liman olarak anne adayını seçmesi durumunda eğitimde etki oranı arttırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu