Okul

Coğrafya Neden Diğer Bilim Dallarından Yararlanır

Coğrafya yeryüzünü ve katmanlarda olan olayları inceleyen bilim dalıdır. Yeraltı, yeryüzü ve atmosferde oluşan olayları inceleyerek bilgi toplayan bilim dalı olmaktadır. Bir çok alanda coğrafya biliminin etkisi görülür. Nüfusun dağılışı, iklim, ekonomik faaliyetleri, yeraltı kaynakları, yer coğrafyası, fiziki coğrafya, bilim alanı içinde yararlanarak alt dallarına ayrılmaktadır.

Coğrafya, bilimi yer küreyi incelerken fizik ve biyoloji bilimlerinden yararlanır. Hayvanların fosillerinin incelenmesi coğrafya bilimine yardımcı olur. Matematik bilimi sayesinde coğrafya bilimi sayılara dökülerek ayrıntılara ulaşır. Dünyanın güneş etrafı dönüşünün zamanı, saatler, zaman dilimleri gibi bir çok şekilde ayrılmaktadır. Alt bilim dalları ile bir çok bilim dalından yararlanır. Hesaplamalar, orantılar, zaman farkları, detayların hepsi diğer bilim dalları sayesinde sağlanır.

Tek başına inceleme yaparken bir çok bilim dalı ile birleşmesi ayrıntılarına ulaşmasını sağlar. Detaylarının elde edilmesi kullanım alanlarının genişlemesine, insanların daha iyi şekilde anlamasına yardımcı olur. Coğrafya geniş bir bilim dalı olduğu gibi alt bilim dalları ile bütünlük gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu