Okul

Çocuk Hakları İle İlgili Kompozisyon

Dünya çocuklarına verilen genel haklardandır. Çocuklar tarih boyunca çeşitli sorunlarla boğuşmuş asla hakları olmamıştır. BM tarafından toplanarak çıkartılan Çocuk Hakları Antlaşması doğrultusunda bugün dünya ülkelerinin 170den çoğu kabul etmiş durumdadır. Çocuklara verilen hakların bazıları yaşama, sağlık, eğitim, barınma ve sevgidir.

Eğitim hakları çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Yaşadığımız 21. yüzyılda halen çocukların temel hakları yerine getirilmediğini görüyoruz. Her çocuk cinsiyet, din, ırk, millet ayırt etmeksizin haklara özgürce ulaşabilmeleri gerekiyor. Çocuklar bir çok konuda yoksun kalarak yaşamlarına devam ediyor. Çocuk haklarının koruyucusu olmak insanlarız. Acı tarafı aileleri tarafından haklara asla saygı duyulmayarak olduğu gibi bırakılması olmuştur. Devletin görevlerinden birisi hakları takip ederek rapor sunmaktır.

Sahip çıkılmalıdır eğer bunu kendimizde görmüyorsak onları dünyaya getirmemeliyiz. Bilinçli anne baba olarak bizim en büyük sorumluluğumuz olmuştur. Bakamayacak haldeysek eğer dünyaya gelen çocuk sefillik çekerek kendisini zor günler bekleyecektir. Çocuklarımıza daima sahip çıkarak onların korunmalarını sağlamalıyız. Devletlerin imzaladığı antlaşma doğrultusunda ihtiyaçlarını gidermeleri gerekiyor. Çocukların haklarının anayasa tarafından korunduğu asla unutulmamalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu