Sağlık

Çocuklarda Dudak Morarması Neden Olur

Çocuklarda sıklıkla görülen rahatsızlardan birisi dudak morarmasıdır. Bir çok hastalığın habercisi olduğu düşünülebilir. Zaman kaybetmeden doktorlara giderek kontrollerin yapılmasını sağlamalısınız. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi gibi durumlar kalp hastalıklarının habercisi olarak karşımıza çıkıyor. Kalp sağlığı merkezlerinde sağlığı olumsuz şekilde etkilenerek hastaların doğuştan rahatsızlıkları olabiliyor. Kontrolleri yapılmadığında ilerleyen yaşlarda belirtiler ile kendilerini gösterirler.

Ailede rahatsızlık yaşayanlar varsa kardeş, akraba, anne ve baba ile birlikte bebekte belirtiler 3-5 kat daha fazla kendisini gösterebiliyor. Ciddiye alınması gereken durumlardan olup her yıl 12.000 bebek kalp hastalıkları ile birlikte doğmaktadır. Ameliyatla tedavisi uygulanabilir veya olduğu gibi yaşamlarına devam etmek zorunda kalabilirler. İnsanlar için sorunlar ilerledikçe daha çok büyümektedir.

Belirtilerden bunlar varsa dikkat ederek tez zamanda doktor kontrolüne geçmelisiniz.
Yeni doğan bebeklerin ağız içleri, dudakları ve tırnaklarında olan morarma.
Bebeklerin anne sütü emerken hızlı nefes alıp vermeleri.
Nefes alıp verilmesi durumunda göğüs kafesinde göze çarpan hareketlilik.
Beslenirken vücudunda oluşan terlemeler.
Akciğer enfeksiyonları geçirmesi.
Kalp atışlarının hızlı, yavaş ve düzensiz bir şekilde sağlanması.
Kan basıncından yükseklik.
Bacaklarda kramp meydana gelmesi.

Doğuştan rahatsızlığı olanların tedavisi genelde mümkün olabiliyor. Hastalara erken müdahale edilmediğinden dolayı bir kısmı kaybedilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu