Okul

Edebiyat ile Sanat Arasındaki İlişki Nedir

Edebiyat İle Sanat Arasındaki İlişki, Edebiyat Sanat İlişkisi Nedir

Edebiyat ve sanat birbirlerine yakınlardır. İkisini aynı noktada buluşturan kesişmeler olur. Edebiyatın en çok benzetildiği sanat alanı müzik olduğu söylenebilir. İkisi de sözlü olduğundan dolayı işitsel sanat dalına taşınır. Müzisyenler notaları yazarlar ve sözleri ise edebiyatın gerçekliği olan sözcüklerden alırlar. Sözler anlatımın en güzel dili olup edebiyattan gelir. Benzerliği olarak günümüzde müzik türlerinden daha çok rap müzik buna benzerlik gösterir. Kelimelerin kafiyeli olarak hızlı şekilde söyleyerek ortaya çıkmasını sağlar. Tiyatro, opera ve sinema gibi sanat alanları da edebiyattan yararlanır. Karma sanatlar denildiği gibi edebiyattan faydalanarak müziğe ölçüleri verir. Tiyatro oyunlarında metinler ve film senaryosunda etkili şekilde gösterir.

Sanat
Güzel sanatlar olarak ayrılıp önemli eserlerinde coşku ve estetik haz sağlar. Sanatlar için kullanılan malzemeler sanatın yapılışına göre sınıflandırılabilir. Fonetik ve plastik şekilde ikiye ayrılırlar. Sesle yapılan sanatlara fonetik, görsel yapılan sanatlara ile plastik sanat denir. Güzel sanatlar kullanılması edebiyat ve müzik arasındaki ilişkiye bağlı şekilde ortaya çıkar. Sanat iki farklı şekilde yapılır bunu yapanlara sanatçı ve zanaatçı adları verilir.

Edebiyat
Kelimeler ve dilin kuvvetli olması ile güzel sanatlar sunan etkinliktir. Edebiyatın amacı ve en önemlisi noktası dil aracılığı ile yapılan sanattır. Edebiyat sanat için yapılıp her zaman ikinci planda yer alır.

edebiyat ve sanat ilişkisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu