Okul

Çoğu Zarar Azı Karar İle İlgili Kompozisyon

İnsan birazda bencildir, her zaman daha fazlasını ister. Dünya malı insanı cezbeden şeylerden biridir. Önemli olan elimizdekilerle yetinmeyi bilip mutlu olmaktır. Daha çok para, daha çok zenginlik, eşya, mal mülk her şeyi ister. Olanla asla yetinmez ama insanın doğasında nefsinde olduğu gerçektir.

Bizler her şeyin fazlasını isteriz ama fazlasının ne denli zararlı olduğunu düşünmeyiz. Bazen fazlalıklar bize zarar verir, sahip olduklarımızın getirecekleri yanıltır. Yediğimiz yemeğin dahi fazlası hastalıklara sebep olur. Aşırı kilolar obeziteye dönüştürerek toplum içinde kendimizi kötü hissederiz. Vücudumuzun enerjisini fazlasıyla karşılamak dahi zararlı olmaktadır. Oysa vücudumuz belli bir enerjiye kavuştuğunda sağlıklı şekilde çalışmaya devam eder. Çok yemeden az yiyerek enerji miktarını karşılayabiliriz. Fazla para kazanmakta öyledir. Dertsiz başımıza dertler açılır. Hiç beklenmedik sorunlarla uğraşır hayatımız çok daha yoğun olur.

Bizi mutlu eden şeylerin peşinden koşmalıyız. Çok fazlasına gerek yok azı da mutlu eder. Yetinmeyi bildikten sonra zenginlikler gözümüzde değersiz olur. Sahip olduklarımıza şükrederek anca güzel bir yaşam sahibi olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu