Okul

Çok Gezen mi Bilir Çok Okuyan mı Bilir Münazara

Çok gezen mi yoksa çok okuyan mı biliri münazara olarak ele alırsak eğer uzun bir konu olur. İkisinin de kendince haklılık paylarının olduğu gibi tartışılabilir. Kimilerine göre gezen, kimilerine göre okuyan daha bilgilidir. Önemli olan gezmek yada bilmekten öte neler yaptıklarıdır. Bana göre;

Gezen insanın yaptığı gezilerde nasıl bir bilgi edindiği olacaktır. Vakit öldürmek için mi yoksa bir araştırma doğrultusunda mı yapılmıştır. Gezegenin gördükleri ve duydukları ona bilgi olarak gelir. Gezdiği yerler ve insanlar hakkında bilgi sahibi olarak onları tanıması mümkündür.

Okuyan insana göre bilgi kitaplarda görür. Ulaşabilecekleri ve görecekleri oldukça fazladır. Gezilmiş ve görülmüş yerler hakkında bilgiye sade hali ile ulaşılabilir durumdadır. Kendisini geliştirebilir, öğrendiklerini birer bilgi kaynağı haline çevirebilir.

Gezen ve okuyan insan arasında bir karara varılacaksa eğer günümüzde okuyan insan daha çok bilgi sahibi olur. Elinin altındaki bilgisayar sayesinde bütün bilgilere ulaşabilir. Çok eskiden bu münazara yapılsaydı eğer o zaman gezenin daha çok bildiğini söyleyebiliriz. Gelişen dünyaya herkes gibi bizimde ayak uydurduğumuzu varsayacak olursak okuyan kişinin bildiği daha fazladır. Ama şu var ki gezen insan bildiklerini kolay kolay unutmaz, okuyan kişi ise bir süre sonra aklında sadece belirli parçalar ile anlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu