Sorular Cevaplar

Çöl İklimin Görüldüğü Bölgelerde Evler Nasıldır

Çöl ikliminde gündüz vakti hava sıcakları oldukça yüksek, gece vaktinde aşırı soğuk olmasından dolayı ev yapıları değişiklik göstermektedir. Yaşayanların olumsuz etkilenmemesi için ev yapılarında değişiklikler gözlemleyebilirsiniz. Bölgelerde yapılacak olan evler gündüz vakti sıcaktan geceleri ise soğuktan korunmaları gereklidir.

Evlerin yapıları kerpiç ya da taştan olmaktadır. Yapılan inşalar sayesinde kavurucu sıcaklardan korunarak evin serin olmasını sağlamaktadır, geceleri ise ısınmak için yakılan ateşin ev ortamında yayılması sağlanmaktadır. Kerpiç ve taş evler sıcağı içeri de tutarak geceleri soğuktan etkilenmesini önlemektedir. Evin açık renklerde boyanması güneş ışınlarının yansıması ev içlerinin soğumasını sağlamaktadır. Sıcaklara karşı kendilerini korumak için çatılarda çıra gibi ağaç dallarının olduğu da görülebilir. Evlerin üstleri genelde beyaz olarak gündüz sıcaklarından rahat bir şekilde korunabilirler. Geceleri ise yakılan ateşin dışarıya çıkmaması ile çöl ikliminin sıcaklarından korunurlar.

Evler genelde tek katlı inşa edilir. Çatıları sıcaktan korumak için ahşap ve yaştan oluşur. Evlerin çatıları dalarla kaplı olması sıcaklığında iç bölgelere işlemesini önlemektedir. Çadırlar, ağaçtan yapılmış barakalarda çöl ikliminde insanların tercih ettiği barınma yerleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu