Okul

Cuma Gününün Diğer Günlerden Farkı Nedir

Cuma günlerin fazileti diğer günlerden çok daha fazladır. Dinimizce Cuma günü önemli görülerek mübarek günlerden sayılmıştır. Cuma günleri Müslümanlar camile de toplanıp, hutbe dinler ve Cuma namazını kılarlar. Bir çok imam tarafından Cuma gününün faziletinin diğer günlerden çok daha fazla olduğu belirtilmiştir. Cuma hutbeleri Müslümanlar açısından büyük yere sahiplerdir. Onları bir araya toplayarak anlatılanlar sayesinde kendilerine yer edinmektedirler. Müslümanların birlik beraberlik içinde olmalarında en büyük etken bu sayede elde edilmiş olmaktadır.

Cuma günü aynı zamanda mümin insanların bayramı sayılmaktadır. Yapılan ibadetler iki kat sayılır, o gün işlenen günahlarda iki kat hesaplanarak eklenir. Cuma günü günah işlemekten kaçınılmalı sevaba yönlenilmelidir.

Cuma günü Müslümanlar ibadet eder, yardımlaşır, sosyalleşir, birbirlerini tanır, dertlerini öğrenirler bölüşerek üzerlerindeki yükleri azaltırlar. Cuma günü sevinci mutluluğu ve paylaşmayı beraberinde getirir. İnsanların bir arada kalarak sosyalleşmesinde etkilidir. Cuma günü diğer günlerden çok daha farklı olarak cami de toplanılır ibadetler edilerek insanlar birbirlerini yakından tanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu