Okul

Cumhuriyet Nasıl Kuruldu

Osmanlı İmparatorluğu, Türk topraklarına hakim olduğu gibi saltanatlık ile yöneltmekteydi. Birinci Dünya Savaşı başladı ve zayıflama görüldü. İkinci Dünya Savaşında istenilenlerin alınmaması ile birlikte ülke toprakları tehlike altına girdi. Ülkemiz Yunanlılar, İngilizler, Fransızlar ve İtalyanlar tarafından paylaşılarak işgal başladı. Ulusumuz artık parçalanma ve yıkılış sürecine girmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, 19 mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Erzurum’da, Sivas’ta yapılan kongreler sayesinde ulusumuzun tek sahibi var oda milletin olduğu kanısına varıldı. Düşman askerleri ulus topraklarından çıkartılma kararı alındı. Türk topraklarının dört bir yanında Kurtuluş Savaşı başlatıldı. Ülke tekrar gücünü toplayarak bağımsızlığına ulaşacaktı. Ulusun dört bir yanından temsilciler tarafından 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin açılışı yapıldı. Ulusal Kurtuluş Savaşı başlatıldı, efeler, dadaşlar ve seymenler tarafından düşmanlara karşılık koyuldu.

Padişah’ın tahtını kaybetme korkusu ile mücadele vermemesi ve dış ülkelerin piyonu haline gelmesi halkın refahını kaybetmesine sebep olmuştur. Düşman askerleri illerin bir çoğunda insanlara saldırmış ve bölgeleri yağmalamışlardır.

29 Ekim 1923 günü, Atatürk ve milletvekilleri bir araya gelerek ülkenin yönetimi nasıl olması gerektiğini görüştüler. Atatürk, Cumhuriyet yönetimini önermesi ve milletvekillerinin kabul etmesi sonucunda Türkiye’nin yönetim biçimi Cumhuriyet oldu.

Cumhuriyet ile halka seçme ve seçilme hakkı vererek kendini yönetecek olan insanları seçme hakkı tanınmıştır. Halkın devlet yönetimde sözü olarak “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözü ile tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu