Okul

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Kompozisyon

Cumhuriyet “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” temel ilkesini benimseyerek kurulmuştur. Ülkenin yönetiminde tek gücün milletin olduğunu ifade etmektedir. Halk tarafından seçilen temsilcilerin kendilerini TBMM’de temsil etmesini sağladı. Halkın seçme ve seçilme hakkı doğrultusunda ülkeyi yönetecek olanlar seçilmektedir.

Atatürk ve arkadaşları tarafından ulusumuz Kurtuluş Savaşından başarı ile çıkarak Cumhuriyetimizin temellerini atmışlardır. Tarihten öğrenilen bir şey varsa eğer taht ve yönetim için ülkesinin işgaline verebilecek insanlar olmasıdır. Ulusun kurtuluşunda mücadele eden, bağımsızlık savaşında aktif rol üstlenen Türk halkına armağan edilmiştir. Ulusumuzun ve bağımsızlığımızın teminatı Türk milleti olacaktır. Her toprak karış için atalarının kanları ile sulanan Türk toprakları ulusumuzun en değerli varlığıdır. Ülkenin yönetiminde halk olacak ve hizmet edenler halkın iradesi doğrultusunda yönetimde kalabilecelerdir.

Türk ulusunda kahramanlık gösteren Türk milletinin sahip çıkacağı görülerek egemenlik kayıtsız şartsız milletin ilan edilmiştir. Kendisini yönetecek olanlara özgür iradeleri ile karar verecek olan millet sayesinde ülkemiz çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmesini sağlamıştır. Türk halkı kendi geleceğini kendi kararları doğrultusunda verecek ve vermeye devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu