Okul

Cumhuriyet Ne Zaman İlan Edildi

Cumhuriyet’in ilan edilmesi askeri ve siyasi alanda büyük başarı getirmiştir. Ülke yönetimi monarşi yönetim biçimi olan saltanatlık ile yönetilmekteydi. Ülkenin geleceği tehdit altında olduğu gibi milli mücadele döneminde itilaf devletleri ile anlaşma sağlamışlardır. Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi gösterdiği çabalar ile kurulmuştur. İlk anayasa 1921 yılında kabul edildi.

Cumhuriyet yönetim biçimi 29 Ekim 1923’te Ankara’da ilan edildi.

Cumhuriyet’in ilanı ile ilgili Mustafa Kemal Atatürk’ün şöyle bir anısı vardır. “Bir gün İsmet Paşa, Kazım paşa ve Fethi Bey ile toplantı düzenler “yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” demiştir. Bunun üzerine 29 Ekim 1923’te ilan edilerek ülkenin geleceği Türk milletinin hür iradesine bırakılmıştır.

tbmm cumhuriyet

Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim biçimi Cumhuriyet ilan edilmiştir. Devletin yönetimi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılır. Anayasanın maddeleri değiştirilerek ülkenin yönetimi belirlenir. Mecliste oy birliği ile kabul edilir. Ülkenin yönetim biçimi 29 Ekim tarihinden itibaren Cumhuriyet kabul edilmiştir. İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk seçilmiştir. İlk başbakan İsmet İnönü olmuştur.

Cumhuriyet Hangi Zorluklarla Kuruldu
Cumhuriyetin kurulmasında Atatürk ve arkadaşlarının yanı sıra Türk milleti bir çok zorlukla karşı karşıya kalmıştır. Milli mücadele dönemine destek olanlar İstanbul hükümeti tarafından vatan haini ilan edilmiştir. İtilaf devletleri ile ortaklık kuran İstanbul hükümeti, Türk milletinin geleceğini tehlikeye atmıştır. Ülkenin gelişmesi için bir çok zorluklar çıkarmışlardır. TBMM’nin açılmasıyla birlikte ayaklanma ve isyanlar ortaya çıkmıştır. Türk milletinin kararlılığına güvenerek ülkenin işgalden kurtulması için mücadelede komutanlık etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu