Okul

Dağların Faydaları Nelerdir

Dağlar, doğamızın parçası olmaktan ziyade yaşamımız için bir çok faydası vardır. Temiz su, hava, kullanışlı mineraller sayesinde insan hayatının daha güzel ve uzun yaşamasını gerçekleştirir. Dağların insan hayatı üzerinde etkilerine dair yapılan araştırmalarda bir çok ilginç faydası ortaya çıktı.

Araştırmalara göre çıkan sonuçlarda deniz seviyesinde yaşayan kişilerde obezite riski 5 kat daha fazla olduğudur. Dağlık kesimlerde kişilerde obezite riskinin azaldığı daha sağlıklı yaşadığıdır.

Journal of Epidemology and Community Healt dergisinde yayınlanan bir makaleye göre yüksek yerlerde yaşayan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin düşük olduğudur. Araştırmalara göre oksijen seviyesinin düşük olduğu yerlerde kalp kasları işleyişini etkileyen geni çalıştırarak kalbe bir çok noktadan kan pompalandığıdır.

Dağlık alanlarda yaşayan kişiler günde bir saatlik yürüyüşün ardından 500 kalori yakmasıdır. Kaya tırmanışları, dağ bisikleti gibi aktiviteler 650 kalori yakmalarına yardımcı olur.

Dağ havası stresi azalttığı gibi daha kaliteli uyku uyumasına yardımcı olabilmektedir.

Dağlık alanlarda yaşayan kişilerin daha uzun yaşam sürdürdükleri ortaya çıkmaktadır.

Akarsular için doğal su deposu halindedir.

Yabani hayvanların yaşam alanlarını oluşturur.

Yaylacılık faaliyetlerinin yapılması ve sürdürebilirliği için gereklidir.

Dağ sporları, avcılık ve kış turizmine etki eder.

Ülke genelinde savunma noktalarını oluşturur. Geçişleri önlediği gibi girişlerin yapılmasını önlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu