Okul

Darbe Nedir? Darbe Olursa Ne Olur?

Silahlı kuvvetler tarafından ülke demokrasisine çeşitli sebeplerden dolayı yapılan müdahaleye darbe denir. Ülke bütünlüğünü, Atatürk’ün ilkelerinin korunması, halkın refah ve güven içinde yaşaması için yapılmaktadır. Daha önce askeri güce Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu’nun 35. Maddesi, TSK’nın vazife tanımında “Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumak” ifadesinden yetki almaktaydı. Yasadan çıkartılan tanımdan dolayı TSK mensup olan kişiler tarafından yasak verilmemektedir.

15.07.2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir grup tarafından darbe girişiminde bulunuldu. Cuntacılar olarak nitelendirilen kişiler tarafından ülkenin çeşitli bölgelerinde gruba dahil olan kişiler tarafından harekete geçildi. Saat 2:30 sularında İstanbul ve Ankara’da TSK ait savaş uçaklarının alçak uçuşları, tanklar ve askerlerin sokaklara dökülmesi ardından sıkı yönetim ilanı sonucunda halkın evlerine dönmeleri çağrısı yapıldı. Köprülerden geçişler askerler tarafından kapatılarak giriş çıkışlar kontrol edildi. Atatürk havalimanı askerler tarafından ele geçirilerek uçuşlar iptal edilmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkomutan sıfatı ile halkı sokaklara çağırması, darbeye karşı hep birlikte tepki gösterilmiştir. Türk milleti gerek darbecilerin askeri birliklerden çıkmasını önleyerek darbe girişine dur demiştir. Emniyet müdürlükleri tarafından yapılan operasyonlar rehin tutulan komutanlar kurtarılmıştır. Ülkenin dört bir yanında darbe girişimine karşı halkın meydanlarda ve sokaklarda toplanarak dur dediklerine şahit olduk.

Darbe olursa ne olur?

Darbe ile beraberinde ülkenin yönetimi tamamen askeri güce geçer. Meclis feshedilir, halkın iradesi ile göreve gelen kişiler görevden alınır. Mahkemeler bağımsızlığını kaybederek askeri subaylar tarafından yönetilir karar verilirdi. Ülke genelinde gerginlik çeşitli işkence ve sorunlar yaşanırdı.

Sokağa çıkma yasakları beraberinde pahalılığı getirerek ülkemiz onlarca yıl geriye giderdi. Yabancı yatırımcılar artık ülkemize yatırım yapmadıkları gibi paralarını geri çekerek ekonomimize büyük zararlar verilmiş olacaktı. Ülke geriye gittiği gibi turizm başta olmak üzere her anlamda kayıplar yaşamaya başlar. Eğitim ve öğretim alanındaki aksaklıklar yaşanmış olacaktı. Ülkenin önde gelen kişileri tutuklanarak askeri yönetim tarafından idama ya da hapise mahkum edilebilirdi.

Vatandaşların hak ve özgürlükleri elinden alınarak yaşamlarında kısıtlamalar getirilmiş olacaktı. Bütün bunların önlenmesine yönelik çalışmaların hepsi Türk milletinin azmi ve kararlılığı sayesinde önlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu