Okul

Darısı Dostlar Başına Deyiminin Anlamı

Deyimler dilimizi güzelleştirerek zenginleştirmektedir. Anlatılmak istenilenler kısa ve öz bir şekilde tarif edilerek anlatılır. Olaylar doğrultusunda insanların ders çıkartıcı sözlerden oluşmaktadır. Darısı dostlar başına deyiminin anlamda güzel ve iyi dileklerin dilendiğini görmekteyiz. Ben sevdiğime veya dileğime kavuştum dostlarımda aynı şekilde kavuşmasını dilemek anlamına gelmektedir.

İnsanların birbirlerine karşı duydukları iyi niyet ve memnuniyet ifadesi olmaktadır. Dostlarına karşı yardımlarından dolayı onlarında dileklerinin ve arzularının gerçekleşmesini istemesi durumunda kullanılan sözlerdendir.

Genelde evlilik dünyasına giren kişilerin yanındaki dostları için dilediği dilek olmaktadır. Darısı dostlar başına diyerek onlarında mutluluğunu isterler.

Ayşe’nin evlenerek mutlu olması yada çocuk sahibi olmasında olmayan kişiler için “darısı dostlar başında” sözlerini gerçekleştirerek destek almaktır. Mutluluk veren her şey için dilenebilir. Ayşe, Fatma, Hatice gibi arkadaşlarınında çocuk sahibi olarak mutluluğu yaşayarak kendisi ile paylaşmasını dilemesi olmuştur. Sevgi ve iyi dilek deyimi olduğundan dostlar için dilenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu