Okul

Davul Niçin Kültürümüzün Vazgeçilmez Bir Parçasıdır

Davul tarih boyunca kültürümüzde önemli yere sahiptir. Geleneksel Türk Halk Müziğinin temel çalgılarından biri haline gelmiştir. Tek başına çalındığı gibi beraberinde çeşitli enstrümanlarda kullanılmaktadır. Özel törenlerde, şenliklerde, kutlamalarda, yöresel halk oyunlarında kullanılmaktadır. Yüzyıllardan beri karşılamalarda, güreşlerde ve eğlencelerde davul müzik aleti olarak kullanılmıştır. Davulun yanı sıra beraberinde zurna kullanılarak eğlencelere şenlik getirilmiştir. Tarih boyunca duyuru yapılacağı zaman davul kullanılarak herkesin dikkati çekilerek bildiriler fermanlar okunurmuş. Davul Osmanlı tarihi boyunca dahi yer almıştır. Savaş zamanlarında askerlere cesaret aşılamak içinde davullar kullanıldı. Geçmişten günümüze davulların kullanımı oldukça geniş tutulmuştur.

Anadolu topraklarında yüzyıllar boyunca kullanılan davul kültürel değer haline gelmiştir. Sadece ülkemizde olmadığı gibi Türk ve Müslüman devletlerinde de kullanılmakta. Özel anlarını danslarla, müziklerle ölümsüzleştirmek isteyenler önde gelen enstrüman olarak kullanmıştır.

Anadolu’nun her yöresinde davul kullanılmakta. Yerel danslarda, oyunlarda çalgı olarak kullanılmakta. Düğün gibi özel zamanlarda davul olmazsa olmazlar arasındadır. Ramazan aylarında dahi sahur vaktinde davul çalınarak insanlar uyandırılır. Gelenek ve göreneklerimiz arasında yer sahibi olması geçmişte olduğu gibi günümüzde de yaygın olarak kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu