Okul

Astronominin Alt Dalları Nelerdir

Her bilimde olduğu gibi astronominin de alt dalları mevcuttur. Astronomi çalışmalarında elde edilen kaynakların değerlendirilmesi için  fizik, matematik, kimya ve biyolojiden; gözlem evlerinin nerede olduklarını bulmak içinde coğrafya ve Meteoroloji’den yararlanılmaktadır.

Günümüz teknolojisinin gelişmesiyle birlikte astronomideki gelişmeler de bir hayli artmaktadır. Bu gelişmeler uzay ve evren arayışı içerisinde olan insanoğlu için hep bir merak konusuydu. Son günlerde roketler, uydular, uzay gemileri ve uzay gemileri ile seyahat projelerinin çalışmaları son hız devam ediyor. Dünya üzerinde önde gelen ülkeler bilim ve teknik güçlerini birleştirerek ekonomik anlamda birbirlerine destek olurlarsa kısa zamanda etkili çalışmalar sonucu başarılı işlere imzalarını atabilecekler.

Dünya kültürlerinin bu birleşimi sırasında pek çok bilgi alışverişi meydana gelmiştir. Olumlu sonuçlar doğurabilecek bu atılımlar ile insanoğlu belki de hayal ettiği mesafelere ulaşabilecektir. İşte bu konuda astronominin daha hızlı gelişmesi için gruplara ayrılmak ve bu gruplardaki alanlarda daha seri çalışmak; hiç şüphe yok ki mutlak zaferlere yol açacaktır. Bu yüzdende çeşitli alt dallarda destek almak astronominin ilerlemesini sağlayacak yegâne temeldir.

Astronomi, aşağıda verilen alt dallar ile varlığını sürdürmekte ve geliştirmektedir:

1. Astrofizik: Gök cisimlerinin fiziki oluşumlarıyla, gerek gök cisimleri ve gerek yıldızlar arası mesafedeki madde ve ışınım içerisindeki etkileşimleri ele alır.

2. Astromatematik: Çekim kuvveti ile çeşitli gök cisimlerinin konumunu ölçmesi, hangi yörüngelerde seyrettiğini hesaplaması, gözlenebilir kaynakların sayısal niteliğinde değerlendirilmesini ele alır.

3. Astrokimya: Gök cisimlerinin ve yıldızlar arası mekanın kimyasal cismini ele alır.

4. Astrobiyoloji: Uzayın yeri fark etmeksizin herhangi bir konumunda canlı hayatının varoluşunu ve gelişimini ele alır.

5. Arkeoastronomi: Çok eski yüzyıllardaki astronomi için gerekli arkeolojik kalıntılar ile yapılan çalışmaları ele alır.

6. Astrojeoloji: Güneş sistemindeki tüm gezegenlerin, gök taşlarının oluşumu ve gelişimi ile ilgilenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu