Okul

Demokrasi Anlayışının Gelişmesi Ülkelerin Yönetimlerini Nasıl Etkilemiştir

Demokrasi ülkenin egemenliğinin kayıtsız şartsız millette olduğunu vurgulayan ilkedir. Demokrasi anlayışı ile beraber dünya üzerinde hüküm süren imparatorluk, krallıklar zamanla yıkılarak yerini Cumhuriyet yönetimleri almıştır. Ülkeleri hanedan olarak aile, grup ve sınıf yönetiminin dışında kalkın kendi iradeleri sonucunda seçme ve seçilme haklarıdır. Temsilcilerin seçilmesi ülkenin yönetiminin onlara bırakılmasıdır.

Günümüzde birçok ülkede halen demokrasinin izleri görülmemektedir. Krallıklar, hanedanlıklar, aile, grup ve dini sınıf tarafından yönetilirler. Halkın kendi demokrasilerini elde edebilmeleri için kazanmaları gereken bir zafer olması gerekmektedir. Halkın seçtiği temsilciler halkın ve ülkenin refahı için kararlar alarak daha modern bir ülke haline gelebilir. Halkın söz sahibi olmadığı ülkelerde adalet, hukuk, demokrasi aranmaz. Doğru şekilde yönetim için halkın iradesine ses verilmeli o denli hareket edilmesi gerekmektedir.

Dünyamızda henüz demokrasinin uğramadığı ülkeler bulunmaktadır. Belli bir grup tarafından yönetilen ülkeler gelişme gösteremediklerinden dolayı halen gelişmemiş ülke sınıfında bulunurlar. Dünya üzerindeki çeşitli noktalarda insanların iradesi ile yönetilen modern ve gelişmiş ülkeler görülebilir. Batılı ülkeler yönetimlerinde demokrasiye yer vermektedir. Ülkenin kalkınarak gelişmesinde ortak aklın doğru şekilde kullanılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu