Okul

Demokrasi Çeşitleri ve Açıklamaları

Genel anlamda demokrasi halkın doğrudan veya temsil yoluyla kendi kendini yönetmesidir. Demokraside tüm vatandaşlar eşit haklara sahiptir. Demokrasinin diğer önemli özelliği fırsat eşitliği bakımından en iyi yönetim biçimi oluşudur. Demokrasinin çıkış yeri Eski Yunan antik şehir devletleridir. Başlıca demokrasi çeşitleri:

Doğrudan demokrasi

Bu demokrasi türünde halk temsilci seçmez. Tüm kararlar topluca alınır. Nüfusu çok olan veya ekonomik olarak düşük gelir düzeyinde olan ülkelerde uygulanamaz. Doğrudan demokrasinin bir bakıma uygulandığı yer İsviçre’nin bazı kantonlarıdır.

Yarı doğrudan demokrasi

Bu demokrasi biçiminde meclis vardır ama halk da alınan karalarda doğrudan etkilidir. Yarı doğrudan demokraside halk referandum gibi seçimlerle doğrudan kanunlar üzerinde etkili olur. Ayrıca halk vetosu ve teşebbüsü hakları da vardır. En önemlisi halk istemediği meclisi fes edebilir. İtalya yarı doğrudan demokrasiyle yönetilen ülkelere örnek verilebilir.

Temsili demokrasi

Türkiye’nin de demokrasi şekli olan temsili demokraside halk temsilciler seçer. Bu seçim belli aralıklarla oy verme şeklinde gerçekleşir. Kanunları seçilen temsilciler yapar. Bir temsilci sadece çıktığı bölgenin değil tüm ülke vatandaşlarının temsilcisi konumundadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu