Okul

Teknoloji İnsanı Mutlu mu Eder Mutsuz mu Münazara

Bilim ve teknoloji insanın kendisini tanıması ve merakı ile gelişmeye başlamıştır. İhtiyaçları doğrultusuna araştırma duygusu gelişmiş, çeşitli çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Teknik anlamda ürünlerin ortaya çıkması insanı daha mutlu kolay yaşama sürüklemiştir.

Teknolojinin varlığı insan hayatına yenilikler getirmiştir. Üretile araç ve gereçler sanayileşmeyi beraberinde getirerek insan gücüne olan ihtiyaç azalmıştır. Üretim kolay ve hızlı şekilde yapılır olmuştur. Sevdiklerimiz ile kolaylıkla görüşebilir, haberleşme alanında önemli gelişmeler sağlamıştır. Kesici aletler en ilkel teknolojiyi gösterir. İnsanların elinde olması bir yandan mutluluk getirirken kötü amaçlarla kullanılması insanları mutsuz etmiştir.

Doğru amaçlarla kullanılan her teknolojik alet insanlığa fayda sağlamıştır. Psikolojik, fizyolojik ve biyolojik olarak insanlar teknolojiden yararlanır. İnsanlar mutlu olduğu kadar yaptıkları buluşla insanlığa yön verir. Akıllı insan kendisine yön vererek hedefini belirlemesi mümkündür. Bir teknoloji beraberine mutsuzluk getirebilmesi için kötü yönünden etkilenmesi gerekir. İnsanın özel hayatın gizliliğinin etkilenmesi, bilgilerinin ortalıkta dolanması, herkes birbirleri hakkında konuşabilmesi bunlardan bir kaçıdır.

Teknolojiyi iyi amaçlar doğrultusunda kullanırsak eğer faydalanabiliriz. Eğer amacının dışında kullanılması dünyaya kötülük getirir. İyi amaçlar dünyamızı güzelleştirerek daha canlı yer olmasına imkan tanımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu