Okul

Demokrasi İlkelerinin Ülkemiz Açısından Önemi

Ülkelerdeki demokrasi ilkeleri toplumsal yaşamın korunabilmesi ve sürdürülebilmesi için gereklidir. Bu nedenle önemli olan ilkeler milli egemenlik, özgürlük ve eşitlik, siyasi partiler, demokratik seçimler, hukukun üstünlüğü ve çoğunluk yönetimiyle adlandırılır. Bu ilkeler toplumun tamamını kapsayan tüm istekleri karşılamak ve adil şekilde herkesin temsil edildiği bir yönetim şeklinin oluşması için tercih edilen yönetimin parçasıdır.

Özellikle demokrasi ilkelerinin temeli olan hukukun her alanda üstün olması hepimiz için aynıdır. Hukuk nedeniyle kişiler veya toplumlar arasından ayrımcılık gibi bir durum söz konusu olmazken siyasi partilerin ve kuruluşların varlığı ise toplumda yer alan farklı görüşlerin ve tarafların mecliste de temsil edilmesi hedefiyle işlerlik kazanır. Demokrasi yönetimlerinde her birey eşit ve özgür bir yaşam hakkına erişmeye haklı olmakla demokrasinin ilkelerinin de en önemlisidir.

Toplumdaki tüm bireylerin adaletli ve özgür bir şekilde toplumda yer alabilmesi ve yaşayabilmesi için ilkelerin takibi ve devamlılığı gereklidir. Toplumdaki farklı görüş ve milletlerden gelen her vatandaşın demokrasi ilkeleriyle birlikte hoşgörü ve eşitlik kavramlarında değerlendirilerek toplumdan dışlanmaması ve sosyalleşmesi de devletlerin devamı açısından önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu