Okul

Doğru Meslek Seçmek ve Mesleğinde Çok İyi Olmak Neden Önemlidir

Meslek edinmenin ilk amaçlarından biri insanın hayatını sürdürebilmesi için duyduğu ihtiyaçları bir gelir elde ederek karşılayabilmesidir. Toplum da iş bölümü vardır çünkü insanların her işi yapmaya yetenekleri ve vakitleri olmaz. Ayrıca iş bölümü meslekleri ve uzmanlaşmayı getirmiştir.

İnsan yaptığı mesleği hepsinden önce sevmelidir. Sevilerek yapılmayan bir iş başarı getirmez. Bazen de işin kaybedilmesine neden olur. Bunun için ilk baştan doğru meslek seçmek gereklidir. Doğru meslek ilgi alanına ve yeteneğe göre seçilir. Yanlış meslek seçen insan mutsuz olur işini iyi yapamaz hatta işsiz kalır ve ihtiyaçlarını karşılayamadığı için zor duruma düşer. Bizim toplumumuzda işsizlik en büyük boşanma nedenleri arasındadır.

Meslekte iyi olmak insanın hem kendine hem de topluma olan görevidir. İlerleme ve başarı her insanın kendi işini iyi yapmasıyla sağlanır. İşini iyi yapmayan bir insan mutlaka bir sorunun oluşmasına yol açar. Örneğin iyi öğretmeyen bir öğretmenin öğrencileri sınavlarda başarılı olamaz. Bir doktor bir hastasını kaybedebilir. Bir kasabın sattığı bozuk et insanları zehirleyebilir. İş ne olursa olsun işin sahibi onu en iyi şekilde icra etmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu