Okul

Demokratik Olmayan Bir Ülkede Yaşıyor Olsaydınız Hangi Haklarınızı Kullanamazdınız

Demokrasinin olmadığı bir ülkede hak ve hukuk adil olarak aranmazdı. Eşitlik olmadığı gibi güçlü her zaman haklı, zayıf ise mazlum sınıfına dahil olurdu. İnsanlar kendi adaletlerini güçleri ile sağlardı. Efendiler, ağalar, paşalar tarafından insanlar yönetilirdi. Çeşitli etkiler doğrultusunda insanlar etkilenir yaşamları farklılık gösterirdi.

Yönetimde rol alan insanlar ülkeyi istediği gibi yönetirdi. Yargılayacak hesap soracak makamlar olmadığı gibi halkın sesi çıkmazdı. Kendi kabul ettikleri kararlar herkes için geçerli olur. Kimin ne istediği değil başta olan kişilerin istediği gibi yaşardık. Zorla kurallar dayatılır insanlık hakları çiğnenebilirdi.

Günümüzde Çin devletinde evli çiftler için sınırlamalar bulunuyor. Çocuk sahibi olmak isteyenler için sınırlama getirilmiş. Aksi takdirde cezalara çarptırılıyorlar. Dünya üzerinde demokrasinin hakim olmadığı bir çok ülke var. Arakanda yaşayan Müslüman olduklarından dolayı zulüm görmekte. Haklarını savunamadıkları gibi yaşadıkları topraklardan sürgüne gönderiliyorlar. Demokrasi bunların önüne geçilmesidir. Eşitlik getirilerek hak ve hukuk sağlanır. Mahkemelerin aldığı kararlar herkesi bağlayıcı konumdadır.

Özgür olmazdık
Halkın iradesi olmazdı
Haklarımızı savunamazdık
Devlet yönetiminde söz sahibi olamazdık
Eşitsizlik ortaya çıkardı
Zulümler yaşanırdı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu