Okul

Dünyadaki Birçok Devletin Yönetim Şekli Cumhuriyettir Bunun Nedeni Nedir

Bilinen bir çok yönetim şekli var ancak Cumhuriyet yönetimi en çok kullanılan. Diğer yönetim biçimlerini ele aldığımızda bir çoğu tek kişi tarafından ve inançlar doğrultusunda yönetiliyor. Cumhuriyet yönetimi ile birlikte demokrasi ulusların en çok tercih ettiği yönetim biçimidir. İnsanlar eşitlik istediğinden kendilerine verecek tek yönetim şeklidir. Tarih boyunca diğerleri kullanılmış halk ezilmiş, zenginler daha çok zengin olmuştur. Düzenin tekrar sağlanması için halk değişime giderek Cumhuriyeti benimsemiştir.

29 Ekim 1923 yılında Atatürk ve arkadaşları ülkemizin yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğuna karar vermişlerdir. Ülkemizin en değerli hazinesi Cumhuriyet olmaktadır.

İnsanlar seçme ve seçilme haklarına sahip olmuş. Yönetim anlayışı çok daha adaletli ve eşit hale gelmiştir. Hak ve özgürlükler hızla gelişerek anayasal güvenceye alınmıştır. Egemenlik milletin olduğuna kanaat getirilmiştir. Ülkeyi yönetenler hizmetleri doğrultusunda seçilerek yönetme hakkına kavuşmuştur. Yerel yönetimden tutun milletvekiline kadar herkes vatandaşlar tarafından seçilir. Tanınan bir çok hak doğrultusunda seçimler yapılır. Devlet yönetiminde halkın içinden insanların yer alması, alınacak kararların çok daha sağlıklı olmasını sağlar. Kendisini düşünerek kararların ülkeyi nasıl etkileyeceğini bilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu