Okul

Kırkpınar Güreşleri Nerede ve Ne Zaman Yapılır

Ata sporlarımız bize tarihten kalan miraslarımızdır. Osmanlı İmparatorluğundan günümüze ulaşan güreşler halen devam etmektedir. Her yıl haziran sonu ve temmuz başında Edirne’de düzenlenmekte. Pehlivanlar arasında üç gün boyunca süren mücadeledir. Çimler üzerinde yapılan güreş esnasında bir çok güreşçi rakiplerini alt etmek için çabalarlar. Kırkpınar güreşlerini kazanan pehlivan, o yılın başpehlivanı ilan edilir. Osmanlı Devletinin her yerinde düzenlenen güreşler olmaktaydı. Günümüzde yılda bir defa olmak üzere yapılmakta.

Edirne ilinin Kırkpınar ilçesinde Ortaköy’e bağlayan 35 kilometrelik yol üstündedir. Simavina ile Sarı Hızır köyleri arasında bulunan çimenlik alanda yapılır. 1923 yılından itibaren Edirne Sarayiçi denilen yerde yapılmaya devam edilmektedir.

Bu yıl 656. Kez düzenlenecek olan Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri, her yıl Haziran ayında yapılır. Zorlu müsabakalarda yarışmacılar güreş kurallarına göre vücutlarını yağlarlar. Yağlı güreşlerde rakibin sırtını yere verdiği zaman kazanılır. Yağlı güreşler Osmanlı döneminde ilk 1346 yılında yapılmaya başlanmıştır. O günden itibaren düzenli olarak her yıl güreşler düzenlenerek günümüze kadar ulaşmıştır.

Kırkpınar 2017

Başlangıç: 10 Temmuz Pazartesi
Bitiş: 16 Temmuz Pazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu