Okul

Deniz Kirliliği Çözüm Yolları

Dünyamızın büyük kısmı denizlerle çevrili olması kullanımı da arttırmaktadır. Ulaşım, turizm, ticaret alanında çeşitli yollarla kullanılır. Kanalizasyon, atıklar çeşitli etkenlerle beraber deniz kirliliğine yol açar. Atıkların denizlere boşaltılması tabanının kirlenerek yok olmasına neden olur.

Deniz kirliliğine sebep olan etkenler belirlenmeli. Örneğin atık suların denizlere bırakılması, denizlere çöp atılması, deniz ulaşımında çöplerin denize bırakılması, gemi kazalarında denizlere kimyasalların yayılmasıdır.

İnsanlar bilinçlenerek çevre kirliliğine karşı önlemler alabilirler. Denizlerin temiz tutulacağını ve geleceğimiz olduğunu bilmeleri gerekir. Bu sayede denizlere atıkların atılmasının önüne geçmiş oluruz.

Yasalar ile gerek uluslararası sularda çöplerin denizlere atılmasının önüne geçilmeli. Yük taşımacılığında çevre kirliliğine sebep olunmaması için gemilere sefer sınırlaması getirilmelidir

Limanlara, boğazlara ve deniz iç su taşıtlarının kirli balastlarını boşaltabileceği Liman Atık Alım Tesislerinin yapılması gerekmektedir. Atıkların denizlerden uzaklaştırılarak daha temiz yerlere taşınması gerekir. Denizler çöpük olarak kullanılmamalı, temiz tutularak deniz canlılarının devamlılığının sağlanması gerekir. Soyları tükenmesi sonucunda ekosistemde bozulmalar meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu