Okul

Ergenekon Destanı Özeti

Ergenekon destanı, Türk destanları arasında en önemlilerinden biri olup Türklerin yeniden doğuşunu simgeler. Türklerin esir olmadığını ve gerektiğinde anayurtlarını geri almak için yüzlerce yıl bekleyeceklerini gösteren destandır.

Ergenekon Destanı Özeti

İl Han komutanlığındaki ordu Moğollara karşı mücadele verir ama büyük yenilgi alır. Esirler kılıçtan geçirilir. Bunlar arasında İl Kağan’ın oğlu Kayı ve dokuz yeğeni vardır.

Esir tutuldukları yerlerden eşleriyle birlikte kaçarak uzaklaşmışlardır. Ergenekon denilen geniş arazı ama giriş çıkışı yüksek dağlık tepelerden oluşan yere yerleştiler.

Ergenekon bölgesinde 400 yıl boyunca yaşadılar. Çocukları oldu ve onlarında çocukları olarak çoğaldılar. Ergenekon dedikleri dağlık yerlere sığmaz olarak buradan çıkma kararı sundular. Bozkurt görmeleri onlara yolu göstereceğini anladılar. Onun önderliğinde karşılarına çıkan herkesle savaşarak mücadele etmeye başladılar. Vatan topraklarını geri almak için mücadele vererek tekrardan geri almışlardır.

Ergenekon destanı Türklerin yeniden doğuşu ve vatan topraklarını almak için yaptıkları mücadeleyi anlatır. Çeştili kaynaklara göre Ergenekon destanından kurtulanlar Göktürkler soyunu oluşturdukları bilinir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu